Copyright by Marcin Cisowski

TEMBRAVO. Tembrem, słowem i obrazem.

Jesteśmy najlepsi

Aktualności

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

24 lutego 2021
8 najlepszych badmintonowych, mieszanych zespołów Europy gościła fińska Vantaa. Po polsku wanta, to lina,
14 czerwca 2020
Nie trzeba było budowli z drewna, by wojownicy z Saarbrücken zaskoczyli przeciwników. Do zwycięstwa

Marcin Cisowski
dziennikarz sportowy,
producent artystyczny

Zamiast pamiątki z kosmosu wolą rekordy

Bracia Bob i Mike Bryanowie, mimo że są bliźniakami, księżyca kraść nie planowali i nie planują... Ich zamierzeniem jest za to (o czym wspomnieli w wywiadzie dla Sports Illustrated kilka dni temu) zawodowa gra w tenisa do 38 roku życia (mają 34, więc do igrzysk w Rio de Janeiro) i bicie przy okazji własnych, już wyśrubowanych rekordów. Bracia Bryanowie, nazywani w skrócie The Bryans, są złotymi medalistami w deblu z ostatnich igrzysk w Londynie i brązowymi z IO w Pekinie 2008, a także rekordzistami w ilości wygranych gemów, meczów, turniejów i Wielkich Szlemów w erze open (okres w historii tenisa od 1968 roku i trwający nadal). Jak sami niedawno stwierdzili, inspiracją do rozpoczęcia przez nich kariery deblowej, była obserwacja w latach młodzieńczych niekwestionowanej dominacji australijskiego debla – Todd Woodbridge/Mark Woodforde, znanych jako The Woodies.

 

Triumf w Australian Open

Od tenisistów australijskich przechodzimy do właśnie zakończonego turnieju deblowego w Australian Open i zwycięstwa braci Bryanów. Wygrywając w finale  6-3 6-4 z deblem Robin Haase/Igor Sijsling The Bryans zdobyli swój trzynasty tytuł wielkoszlemowy (szósty zdobyty na kortach w Melbourne) i tym samym przebili 12 zwycięstw w Wielkim Szlemie pary John Newcombe/Tony Roche (sukcesy w latach 60. i 70.)

 

Atuty braci Bryanów

Bryanowie przebili wyniki par Newcombe/Roche oraz The Woodies między innymi dzięki skuteczności „lustrzanego odbicia”. Mianowicie – starszy o dwie minuty Mike jest praworęczny, a wyższy o 3 cm Bob jest mańkutem. Jest to ważny atut utrudniający grę rywalom. Pozwala na większą dywersyfikację kortowych zagrań, ale przede wszystkim daje możliwość tzw. „krycia” większej powierzchni kortu w porównaniu z deblami np. tylko praworęcznymi. Jeśli dodamy do tego braterskie zgranie i często występującą u bliźniaków antycypację myśli i zachowań, a także doskonałe warunki fizyczne Bryanów przy genialnej zręczności i technice – rysuje się przed nami duet perfekcyjny.

 

Biorą to na klatę...

Perfekcyjnie też potrafią okazywać radość z efektownie zdobytych punktów i po wygranych meczach. Jedyną wadą tych ekspresyjnych reakcji była w przeszłości urazowość tego show. Zdarzało się Bryanom okupić sportową fiestę np. skręceniem kostki.

 

The Bryan Brothers Band
Jednak nie tylko tenis przynosi Bryanom radość i satysfakcję. Kilka lat temu wraz z Davidem Baronem założyli zespół muzyczny o nazwie The Bryan Brothers Band. W 2009 roku wydali nawet płytę „Let it rip”, na której znalazły się cztery utwory. Bob Bryan zagrał w trakcie nagrań na gitarze basowej i na keyboardzie, a Mike ogarnął perkusję, wokal i teksty piosenek. W 2010 roku podczas występu na Artur Ashe Kids Day (w ramach US Open) The Bryan Brothers Band wsparł na scenie wokalnie... Novak Djoković. Muzycznie, to nie moja estetyka (wokal w refrenach kojarzy mi się trochę z Bee Geesami...), ale chłopcy nieźle się tym wszystkim bawią i widać, że u nich... wszystko gra.

MISTRZOWIE PODWÓJNEJ GRY

27 stycznia 2013
SPORTALIONY

sportowe niuanse...

(fot. Scott Barbour/Getty Images AsiaPac)

Dlaczego zaczęli grać w debla i kiedy zamierzają przestać? Jaka jest ich pasja życiowa nr 2 oraz dlaczego proces celebrowania zwycięstw na korcie bywa w ich wydaniu niebezpieczny... Przed Wami – Bob i Mike Bryanowie - najlepsza męska para deblowa w historii tenisa, która właśnie wygrała Australian Open.